Екологія
Екологічний стан міста Біла Церква
Місто Біла Церква знаходиться в лісостеповій зоні правої сторони басейну р. Дніпро, південно-західної частини Київської області. Територія міста має слабо - хвильовий рельєф із неглибокими долинами р. Рось та Протока.
Аналізуючи екологічний стан міста, можна зробити висновок, що він є складним, але контрольованим. Також слід відмітити, що погіршення міського довкілля, за останні роки, не відмічалося і в порівнянні з 2002 роком його стан дещо покращився.
Так, за висновками Центральної геофізичної обсерваторії Міністерство охорони навколишнього природного середовища України вміст забруднюючих речовин в атмосфері дещо зменшився по пилу - до 0,1 ГДК, двоокису сірки - 0,1 ГДК.
Спостереження цілодобово проводяться на двох стаціонарних постах міста.
Місто Біла Церква - є промисловим містом, на території якого розташовані підприємства забруднюючі повітряного басейну.
В атмосферне повітря викидається більше ніж 300 різних інгредієнтів, серед яких: пили органічного та неорганічного походження, вуглеводневі сполуки, свинець, фенол, формадегіди, оксиди азоту, хром, цинку, нікелю та інші сполуки.
Основними забруднювачами атмосферного повітря в місті є слідуючі промислові підприємства:
- ВАТ "Білоцерківська ТЕЦ"
- ЗАТ "Росава"
- ВАТ "Трібо"
- ТОВ "Інтер ГТВ"
- ЗАТ НВФ "Ферокерам"
- ВАТ "Білоцерківтепломережа", інші.
Викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря за 2003 рік становить 21,9 тис. тон.
Серед основних джерел забруднювання атмосферного повітря залишається автотранспорт, до 70% викидів.
Викиди в повітря від пересувних транспортних засобів склали в 2003 році 15,8 тис. тон.
Головним водокористувачем р. Рось являється КОКП ВКГ "Київоблволдоканал", для якого встановлений ліміт на 2003 рік складає 49640,1 тис. м3 води. (м. Біла Церква - 22701 тис. м3)
Велику економію води дають системи зворотного і повторного водопостачання. Білоцерківська ТЕЦ має в системах зворотного водопостачання 48500 тис м3 води, ЗАТ "Росава" - 50500 тис. м3. ВАТ "Завод ГТВ" - 2805 тис. м3. та інші.
Білоцерківські очисні споруди каналізаційних стоків з повною біологічною очисткою мають проектну потужність 125 тис м3 / добу.
За 2003 рік очисні споруди прийняли та очистили 19547,4 тис. м3 стічних вод, що на 2512,7 тис. м3 менше ніж в 2002 році.
Постійний контроль за якістю очищених стоків проводиться відомчою лабораторією очисних споруд, лабораторією екологічної інспекції та лабораторією міської санепідемстанції.
Водовідведення 3,5 млн. м3 / рік дощових стоків з міста Біла Церква здійснюється з 21 скидних колекторів у водні об`єкти міста.
На територіях підприємств східного промвузла та міського полігону твердих побутових відходів збудовано мережа спостережних свердловин для проведення еколого-гідрологічного моніторингу підземної гідросфери міста.
На території міста розташований дендропарк "Олександрія" АН України - видатний пам`ятник садово-паркового мистецтва ХУП-ХІХ віків.
За останнє десятиліття в дендропарку відбулися зміни екологічного стану навколишнього середовища, обумовлених техногенним забрудненням ґрунтів, поверхневих та підземних вод. Сполуками тяжких металів, нафтопродуктів та аміаку.
В 2001 році на території дендропарку "Олександрія" проведені геологічні роботи по визначенню джерел та оконтурення площі забруднення, підземних вод та ґрунтів нафтопродуктами, сполуками хрому з метою вжиття заходів по ліквідації забруднення.
Загальна площа техногенного забруднення навколишнього природного середовища дендропарку "Олександрія" складає біля 55 га.
Утилізація та розміщення твердих побутових відходів в м. Біла Церква здійснюється на міському сміттєзвалищі.
Сміттєзвалище займає площу 10,66 га, загальний об`єм ущільнених відходів над ґрунтом і у виборках кар`єру до 1,4 млн. м3.
Річний об`єм розміщених твердих побутових відходів на міському сміттєзвалищі складає біля 300 тис .м3. Санітарно-захисна зона сміттєзвалища - 300 м.
По периметру сміттєзвалища на відстані 100-120 м. розташовані 6 спостережних свердловин для контролю за станом гідросфери у межах сміттєзвалища.
Промислові відходи виробництва підприємств східного промвузла захоронюються на полігоні промислових відходів в с. Шкарівка Білоцерківського району.
Для покращення екологічного стану в місті затверджена і діє комплексна програма з охорони довкілля на період до 2006 року.
Вжиття екологічних заходів програми сприяють зменшенню негативного впливу на стан навколишнього природного середовища, впровадженню екологічного механізму природокористування та покращення екологічної освіти населення міста.